A 60-as, 70-es évektől megjelent egy nagyon jelentős tendencia: ellenség lett a zsír!
Ennek az írásnak most nem témája, miért alakult így, de tény, hogy így alakult. „Nem szabad zsírosat enni!” „A telített zsír felelős a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásáért!” „A zsíros ételek emelik a koleszterinszintet!” Ezen állítások egy részéről bebizonyosodott azóta, hogy vagy nem igaz, vagy féligazságra épül.
Nézzük meg ezt a kérdést egy másik nézőpontból: az emberi faj sok tízezer éven keresztül fogyasztotta az állatok húsát, zsírját (ezek az ún. telített zsírok), megette az elejtett állatot mindenestől. Minden kultúra az általa nevelt vagy elejtett állatokat fogyasztotta el, azok zsírjával főzött. Növényi olajok nagyon sokáig nem is léteztek. Illetve természetesen léteztek, de főzéshez nem használtuk őket, természetes közegükben maradtak az adott növényben. Évezredeken keresztül fogyasztottuk tehát az állatok zsírját anélkül, hogy az elhízás népbetegség lett volna, illetve, hogy a civilizációs betegségek léteztek volna. Ha léteztek is, nagyon kicsi hányadát érintették az embereknek (szív- és érrendszeri betegségek, daganatos betegségek, autoimmun betegségek).
A huszadik század második felében valami megváltozott és megjelentek a fenti betegségek, amelyek azóta is egyre nagyobb számban jelentkeznek, és egyre fiatalabb korban. Pedig 40-50 éve „át vagyunk állítva” napraforgó olajra, pálmaolajra, szójaolajra (ezek az ún. telítetlen zsírok)! A feldolgozóipar és az éttermek is ezeket használják! Akkor hogy is van ez???
Vajon a 60-as, 70-es évek óta egyre több és több telített zsírt fogyasztunk? A válasz egyértelműen NEM!
Mi az, ami megváltozott a múlt század második felétől? Az életmódunk? A táplálkozási, főzési szokásaink? Kevesebbet mozgunk? Kényelmesebb az életünk? Több feldolgozott élelmiszert fogyasztunk? Több cukrot eszünk? Sokkal többet? Több könnyen felszívódó szénhidrátot eszünk (kenyér, péksütemény, desszert, édesség, burgonya, liszt)?
Tény, hogy az ember régen a telített zsírokat (állati zsírok), valamint a telítetlen zsírokat teljesen más arányban találta meg az ételeiben, mint most, mégis egészségesebben élt!
Gondoljunk bele a következőbe.
Az omega3, mint telítetlen növényi zsír megtalálható volt az algákban, szárazföldi növényeken, innen bekerült a halakba, tengeri és szárazföldi állatokba, majd innen az emberekbe. Mennyi? Egy kevés. Előállítani nem tudjuk.
Az omega6, mint telítetlen növényi zsír forrása a növények, olajos magvak, innen került az állatok húsába, majd innen az emberbe. Mennyi? Egy kevés, de biztosan nem sok. Előállítani nem tudjuk.
Az omega9, mint egyszeresen telítetlen növényi zsír az olíva olajból származik, de mi magunk is elő tudjuk állítani magunknak – amennyi kell.
A telített zsírokat régen az állatok elfogyasztásából nyertük (ma már a túlzott szénhidrát bevitelből is), elő is tudjuk állítani.
Az omega3 és omega6 zsírok fogyasztása évezredeken át hasonló arányban történt, míg telített zsírokból viszonylag sokat ettünk. A telített zsír nagyon fontos energiaforrás és számtalan folyamatban van szükségünk a telített zsírokra!
Mi történt 50-60 évvel ezelőtt? Az egészségre hivatkozva az omega6 zsírok fogyasztását (étolajak) több százszorosra emelték, a telített zsírokat visszaszorították, az omega3 pedig eltűnt az étkezésünkből (vadon élő, friss tengeri halat alig eszünk, állataink már nem a természetben élnek és táplálkoznak).
Vajon ezek a változtatások javítottak az emberek egészségén az elmúl 50 évben???